Góry Harz – serce Niemiec

Wspaniałe krajobrazy, malownicze miasteczka, imponujące katedry oraz cuda sztuki inżynierskiej,  od wieków przyciągają turystów w góry Harz. Najwyższe pasmo górskie Północnych Niemiec zauroczy każdego miłośnika wędrowania i zwiedzania. Góry Harz dla Polaków stanowią zupełnie nieznany region turystyczny. Dla Niemców to jeden z ulubionych celów wycieczek. Odkryj z nami atrakcje największego parku narodowego naszego zachodniego sąsiada! 6.dniowa wycieczka dla lubiących zwiedzanie.

Program: 
Dzień I
-godzina 5.00 wyjazd z miejsca zbiórki
-Magdeburg – stolica Saksonii Anhalt, na przestrzeni wieków nosiła różne tytuły, począwszy od Rezydencji Cesarskiej przez Miasto Hanzeatyckiego po status pruskiej Twierdzy. Położenie w centrum wydarzeń politycznych wywarło wpływ na obecny wygląd miasta. Zwiedzanie:
  • Katedry św. Maurycego i Katarzyny – pierwszej gotyckiej budowli katedralnej na terenie Niemiec
  • Zielonej Cytadeli – uchodzącej za symbol nowoczesnego, otwartego Magdeburga.
-około południa przyjazd do Halberstadt, miasta którego obraz kształtują monumentalne średniowieczne kościoły. Zwiedzanie imponującej gotyckiej katedry św. Stefana, szczycącej się posiadaniem największej, po Watykanie, kolekcji relikwii. Inną atrakcją, która przyciąga turystów do Halberstadt jest największa na świecie beczka z winem.

Dzień II
-przyjazd do Wernigerode, które za sprawą wielobarwnych domów szachulcowych, nazywane jest „kolorowym miastem u stóp Harzu”. Zwiedzanie romantycznego starego miasta.
-Podejście pod Zamek Wernigerode, uchodzący za jeden z najpiękniejszych zamków w Niemczech. 
-Przejazd zabytkową kolejką wąskotorową na Brocken. Pociąg prowadzony przez parowóz wspina się malowniczą, krętą trasą na najwyższy szczyt Harzu. Widokowa linia pokonuje prawie 600 m różnicy wzniesień!
-Podejście na Brocken 1142mnpm – okrzykniętego „najbardziej niemiecką górą”. Od wieków szczyt związany jest z licznymi legendami, podaniami o odbywających się na tutaj sabatach czarownic. Obecnie góra znana jest ze wspaniałych widoków oraz z zaobserwowanego tutaj zjawiska – widma Brockenu.
-Zejście ze szczytu widokową Drogą Goethego

Dzień III
-Przyjazd do Goslaru – miasta u stóp Harzu, trzykrotnie i z trzech różnych przyczyn, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zwiedzanie z przewodnikiem:
  • Starego Miasta z wysokiej klasy zabytkami m.in. Palatium Cesarskie, rynek ze wspaniałym ratuszem. Niepowtarzalną panoramę miasta tworzą wieże 47 kościołów i kaplic. Okazja do poznania 1000. letniej historii cesarskiego miasta, nazywanego „Rzymem Północy”
  • Rammelsbergu – dawnej kopalni o największych na świecie skojarzonych złożach rud miedzi, ołowiu i cynku. Obecnie jest to najoryginalniejsze podziemne muzeum w Niemczech.
  • Zbiorników wodnych Górnego Harzu – pomysłowy system małych zbiorników retencyjnych, rowów, sztolni i cieków wodnych służył górnikom do wytwarzania energii. Obecnie uznawany za mistrzostwo sztuki inżynieryjnej

Dzień IV
-przyjazd do Quedlinburga, którego największą atrakcją jest miasto samo w sobie. Za sprawą ponad 1300 oryginalnych domów szachulcowych oraz dobrze zachowanego układu urbanistycznego, można poczuć się jak w średniowieczu. Było to też powodem wpisania Quedlinburga na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Perłą miasta jest romańska katedra, będąca miejscem pochówku pierwszego niemieckiego króla – Henryka I. 
-przyjazd do Gernrode, które słynie z kościoła św Cyriaki. Świątynia z czasów Ottonów  to najpiękniejszy przykład sztuki romańskiej na północ od Alp. Należy ona także do najstarszych kościołów w Niemczech
-podejście pod Falkenstein – najlepiej zachowanego zamku w górach Harz, który góruje nad doliną rzeki Selke

Dzień V
-Wycieczka do Stolbergu – „miasteczka jak z albumu”, które zachwyca malowniczym położeniem oraz wyjątkową zabudową szachulcową
-Wędrówka na Josephskreuz – wyjątkowego miejsca widokowego z największym na świecie podwójnym krzyżem.

Dzień VI
-Po śniadaniu wykwaterowanie z pokoi. Powrót do kraju tematyczną trasą „Śladami Lutra”
-Zwiedzanie Eisleben – miasta, które dla Martina Lutra było początkiem i końcem jego ziemskiej wędrówki. Do dziś zachowało się wiele ciekawych śladów po wybitnym reformatorze.
-Przyjazd do Wittenbergi – nazywanej kolebką reformacji. To tutaj 31 października 1517r. Martin Luther miał przybić na drzwiach kościoła swoje słynne 95 tez i tym samym zapoczątkować ruch reformacyjny na świecie.
-Przyjazd do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych

Zakwaterowanie: 
Zakwaterowanie w miejscowości posiadającej status kurortu klimatycznego, położonej w samym sercu Gór Harz, na wysokości 500m.n.p.m. Miejsce to stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania i poznawania Gór Harz. Po trudach wędrowania można zrelaksować się w jeziorze, położonym 150 metrów od ośrodka.

Zakwaterowanie w drewnianych, piętrowych domach wakacyjnych (dla 4 osób). Wszystkie domy(65m2) urządzone są w następujący sposób:
-parter: pokój dzienny z dwuosobową kanapą, oddzielna jadalnia z TV, w pełni wyposażona kuchnia oraz WC dla gości
-piętro: sypialnia z dwoma pojedynczymi łóżkami, sypialnia z łóżkiem małżeńskim, łazienka z toaletą
Na życzenie dostęp do bezpłatnego internetu. Za dodatkową opłatą pralka, suszarka.

Możliwość wykupienia wyżywienia HB (śniadanie, dwudaniowa obiadokolacja) za dopłatą 80€ 
Codziennie dostawa świeżego pieczywa (pon-sob 8.15-9.00). W czasie wycieczki będzie możliwość zrobienia zakupów w dyskoncie spożywczym. W pełni wyposażona kuchnia pozwala na samodzielne przygotowywanie posiłków.
    
Świadczenia: 
  • przejazd komfortowym autokarem wyposażonym w klimatyzację, TV,
  • 5 noclegów, w pełni wyposażonych domach wakacyjnych (łazienka, toaleta, kuchnia, pokój dzienny, 2 sypialnie)
  • opiekę pilota-przewodnika 
  • ubezpieczenie NNW na sumę 2000Euro oraz KL na sumę 10 000 Euro
Możliwość wykupienia wyżywienia HB ( 5 śniadań+ 5 obiadokolacji) za dopłatą 80€/osobę
Należy mieć przygotowane:
-około 80€ na wstępy do zwiedzanych obiektów, przejazd kolejką na Brocken oraz na lokalnych przewodników
-8€ opłata klimatyczna (wg aktualnych stawek)

Cena: 

900zł

Terminy: 

19.08-24.08.2013