Ramka

Śladami Poznańskiej Piątki

Wychowanków Salezjańskiego Oratorium na Wronieckiej, Cześka Jóźwiaka, Franka Kęsego, Edka Kaźmierskiego, Edzia Klinika i Jarosza Wojciechowskiego, papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi. Podczas wycieczki po najważniejszych miejscach związanych z ich historią można się przekonać, co doprowadziło ich tak blisko Boga.

Dzień 1

- Wyjazd z miejsca zbiórki  w godzinach porannych i przejazd do Poznania

- Poznań – choć nie wszyscy chłopcy z Piątki urodzili się w stolicy Wielkopolski, to właśnie tutaj narodziła się ich przyjaźń oraz zaczęła przygoda z Salezjańskim Oratorium. Na trasie m.in.:

  • Wizyta na ulicy Wronieckiej i w salezjańskim Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych. To tutaj chłopcy uczestniczyli w spotkaniach Oratorium oraz im przewodniczyli. Choć miłość do Boga i Polski wynieśli z domów, salezjanie, wierni naukom Jana Bosko, wywarli ogromny wpływ na ich religijne i patriotyczne wychowanie
  • Stary Rynek (od którego odchodzi ulica Wroniecka) z symbolami miasta – renesansowym ratuszem i pojawiającymi się na jego wieży koziołkami
  • Fort VII, w którym młodzi oratorianie zostali uwięzieni za przynależność do Narodowej Organizacji Bojowej i przewodniczenie tłamszonym ruchom religijnym. Obecnie w murach fortu znajduje się przejmująca ekspozycja, poświęcona martyrologii Wielkopolan
  • Przerwa na odpoczynek oraz obiad
  • Kościół pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki znajdujący się w dzielnicy Dębiec (obecnie jeszcze nieotwarty). Wspólny udział w wieczornej Mszy Świętej

- Przejazd do miejsca noclegowego, zakwaterowanie i obiadokolacja

Dzień 2

- Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Niemiec z przerwami

- Drezno – tułaczka po nazistowskich więzieniach, ostatecznie doprowadziła Poznańska Piątkę do Saksonii, gdzie dobiegła kresu ich droga ku Niebu. Na trasie zwiedzania m.in.:

  • Cela więzienna w której oratorianie spędzili swoje ostatnie chwile. Ze wzruszających listów, które pozwolono im wysłać do rodzin przed wykonaniem kary śmierci wiadomo, że w ostatnich dniach wszyscy byli przetrzymywani razem, a wzajemne wsparcie i modlitwa pozwoliły im zachować siłę ducha aż do końca
  • Kaplica Więzienna poświęcona pamięci błogosławionych
  • Dziedziniec Sądu, czyli miejsce, gdzie chłopcy 24 sierpnia 1942 chłopcy zostali zgilotynowania za zdradę stanu. Zgodnie z ich ostatnią wolą, w momencie wykonania wyroku mogli patrzeć na wznoszony przez ojca Franza Bänscha krzyż
  • Cmentarz przy Bremerstrasse, będący miejscem ostatniego spoczynku Poznańskiej Piątki

- Spacer po drezdeńskim Starym Mieście, połączony z podziwianiem najważniejszych zabytków, w tym Hofkirche katolickiego kościoła w centrum protestanckiego Drezna.

- Czas wolny na odpoczynek po trudach zwiedzania na Starym Mieście

- Przejazd do Polski z przerwami

- Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych

Wariant krótszy:

Możliwość skrócenia wycieczki do jednego dnia, spędzonego w Dreźnie


Możesz także zobaczyć nasze pozostałe propozycje. Zobacz listę wycieczek


Ramka

Wybierz wycieczki

Ulubione regiony Niemiec

Idealne pomysły na wycieczki

Nasze najlepsze wycieczki

Bawaria
Bawaria w chmurach

Wycieczka samolotem do Bawarii? To nie tylko najszybszy sposób, by przenieść się w krainę malowniczych zamków i alpejskich widoków ale także atrakcje na najwyższym poziomie! Na odkrycie czekają "Naj": najdłuższy wiszący most, najgłębszy wąwóz, największe jezioro i wiele więcej!

Zobacz opis
Saksonia
Skarby Saksonii

Zwiedź Drezno, jedno z najpiękniejszych barokowych miast Europy. Nasza wycieczka pozwoli Ci poznać Szwajcarię Saksońską z jej cudami natury stworzonymi w piaskowcu, urokliwymi miasteczkami i wspaniałymi zamkami. Odkryj tajemnicę produkcji miśnieńskiej porcelany. Zachwyć się nadłabskimi pejzażami!

Zobacz opis
Berlin
Rozświetlony Berlin – Festiwal Świateł

W tak kolorowym wydaniu można zobaczyć Berlin tylko raz do roku! W dniach 5-14 października stolica Niemiec zmieni się w arenę jednego z najciekawszych widowisk artystycznych w Europie, Festiwalu Świateł. Efektowne iluminacje przyozdobią najpopularniejsze budynki w mieście, w tym Bramę Brandenburską i Wieżę Telewizyjną.

Zobacz opis
Bawaria
Bawarski niezbędnik

Wycieczka po największych atrakcjach Bawarii, bez zbędnych punktów! Baśniowe zamki Ludwika II, zimowa stolica Niemiec GaPa czy kufel wyśmienitego piwa w Monachium. Tych atrakcji w bawarskim niezbędniku nie może zabraknąć!

Zobacz opis

Polecamy

Baner

GRUPA DE-PL jest wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Wielkopolskiego, numer 605.

GRUPA DE-PL posiada gwarancję ubezpieczeniową na wypadek pokrycia kosztów powrotu klientów do kraju a także zwrotu wpłat wniesionych przez klientów.
Gwarantem jest Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.
Gwarancja potwierdzona jest certyfikatem ważnym do 30.11.2018

Naszych turystów ubezpiecza PZU S.A. w ramach ubezpieczenia WOJAŻER