Ramka

Śladami Poznańskiej Piątki

Wychowanków Salezjańskiego Oratorium na Wronieckiej, Cześka Jóźwiaka, Franka Kęsego, Edka Kaźmierskiego, Edzia Klinika i Jarosza Wojciechowskiego, papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi. Podczas wycieczki po najważniejszych miejscach związanych z ich historią można się przekonać, co doprowadziło ich tak blisko Boga.

Dzień 1

- Wyjazd z miejsca zbiórki  w godzinach porannych i przejazd do Poznania

- Poznań – choć nie wszyscy chłopcy z Piątki urodzili się w stolicy Wielkopolski, to właśnie tutaj narodziła się ich przyjaźń oraz zaczęła przygoda z Salezjańskim Oratorium. Na trasie m.in.:

  • Wizyta na ulicy Wronieckiej i w salezjańskim Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych. To tutaj chłopcy uczestniczyli w spotkaniach Oratorium oraz im przewodniczyli. Choć miłość do Boga i Polski wynieśli z domów, salezjanie, wierni naukom Jana Bosko, wywarli ogromny wpływ na ich religijne i patriotyczne wychowanie
  • Stary Rynek (od którego odchodzi ulica Wroniecka) z symbolami miasta – renesansowym ratuszem i pojawiającymi się na jego wieży koziołkami
  • Fort VII, w którym młodzi oratorianie zostali uwięzieni za przynależność do Narodowej Organizacji Bojowej i przewodniczenie tłamszonym ruchom religijnym. Obecnie w murach fortu znajduje się przejmująca ekspozycja, poświęcona martyrologii Wielkopolan
  • Przerwa na odpoczynek oraz obiad
  • Kościół pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki znajdujący się w dzielnicy Dębiec (obecnie jeszcze nieotwarty). Wspólny udział w wieczornej Mszy Świętej

- Przejazd do miejsca noclegowego, zakwaterowanie i obiadokolacja

Dzień 2

- Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Niemiec z przerwami

- Drezno – tułaczka po nazistowskich więzieniach, ostatecznie doprowadziła Poznańska Piątkę do Saksonii, gdzie dobiegła kresu ich droga ku Niebu. Na trasie zwiedzania m.in.:

  • Cela więzienna w której oratorianie spędzili swoje ostatnie chwile. Ze wzruszających listów, które pozwolono im wysłać do rodzin przed wykonaniem kary śmierci wiadomo, że w ostatnich dniach wszyscy byli przetrzymywani razem, a wzajemne wsparcie i modlitwa pozwoliły im zachować siłę ducha aż do końca
  • Kaplica Więzienna poświęcona pamięci błogosławionych
  • Dziedziniec Sądu, czyli miejsce, gdzie chłopcy 24 sierpnia 1942 chłopcy zostali zgilotynowania za zdradę stanu. Zgodnie z ich ostatnią wolą, w momencie wykonania wyroku mogli patrzeć na wznoszony przez ojca Franza Bänscha krzyż
  • Cmentarz przy Bremerstrasse, będący miejscem ostatniego spoczynku Poznańskiej Piątki

- Spacer po drezdeńskim Starym Mieście, połączony z podziwianiem najważniejszych zabytków, w tym Hofkirche katolickiego kościoła w centrum protestanckiego Drezna.

- Czas wolny na odpoczynek po trudach zwiedzania na Starym Mieście

- Przejazd do Polski z przerwami

- Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych

Wariant krótszy:

Możliwość skrócenia wycieczki do jednego dnia, spędzonego w Dreźnie


Możesz także zobaczyć nasze pozostałe propozycje. Zobacz listę wycieczek


Ramka

Wybierz wycieczki

Ulubione regiony Niemiec

Idealne pomysły na wycieczki

Nasze najlepsze wycieczki

Saksonia
Skarby Saksonii

Zwiedź Drezno, jedno z najpiękniejszych barokowych miast Europy. Nasza wycieczka pozwoli Ci poznać Szwajcarię Saksońską z jej cudami natury stworzonymi w piaskowcu, urokliwymi miasteczkami i wspaniałymi zamkami. Odkryj tajemnicę produkcji miśnieńskiej porcelany. Zachwyć się nadłabskimi pejzażami!

Zobacz opis
Bawaria
Bawarski niezbędnik

Wycieczka po największych atrakcjach Bawarii, bez zbędnych punktów! Baśniowe zamki Ludwika II, zimowa stolica Niemiec GaPa czy kufel wyśmienitego piwa w Monachium. Tych atrakcji w bawarskim niezbędniku nie może zabraknąć!

Zobacz opis
Harz
Góry Harz – serce Niemiec

Wycieczka w Góry Harz to podróż do serca Niemiec! W Polsce mało znane, w Niemczech zaś Góry Harz są jednym z ulubionych celów wycieczek. Odkryj urok kolorowych miasteczek, klimatycznej kolejki parowej na Brocken czy majestat średniowiecznego Quedlinburga!

Zobacz opis
Północ
Złoto Północy

Wycieczka na Północ Niemiec to podróż przez wspaniałe hanzeatyckie miasta, położone na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i Północnego. Odkryj atrakcje portowego Hamburga, skosztuj wyśmienitych przysmaków Lubeki i zachwyć się najpiękniejszymi zakątkami niemieckiego wybrzeża!

Zobacz opis

Polecamy

Baner

GRUPA DE-PL jest wpisana do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Wielkopolskiego, numer 605.

GRUPA DE-PL posiada gwarancję ubezpieczeniową na wypadek pokrycia kosztów powrotu klientów do kraju a także zwrotu wpłat wniesionych przez klientów.
Gwarantem jest Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.
Gwarancja potwierdzona jest certyfikatem ważnym do 30.11.2019

Naszych turystów ubezpiecza PZU S.A. w ramach ubezpieczenia WOJAŻER